Na wakacje: Chiny Północne, Chiny

Przewodnik turystyczny: Chiny/ Chiny Północne

Pogoda w Chiny Północne, (Chiny)

Słonecznie
20°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

 • Mandżuria – jeden z najgęściej zaludnionych regionów w kraju, odrębna etnicznie od reszty Chin.
 • Mongolia Wewnętrzna – słabo znany region pokryty trawiastymi stepami, ojczyzna chińskich muzułmanów.
 • Region Sinkiang-Ujgur – region autonomiczny zamieszkany przez mówiących po turecku i wyznających islam Ujgurów.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Harbin, Changchun, Anshan, Dailan, Shenyang, Huhhot, Baotou, Urumczi, Kaszgar.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wielki Mur Chiński, Pałac Czystego Spokoju, pustynia Gobi.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: góry Changbaishan, Shenyag, Harbin.

Geografia i przyroda

Tereny niezwykle zróżnicowane – na wschodzie dominują góry pokryte dziewiczymi lasami. Na granicy z Koreą Północną znajduje się rezerwat Changbai Shan chroniący m.in. niedźwiedzie, pantery śnieżne i tygrysy syberyjskie. Wysoko w górach znajduje się jezioro Tian Chi (Jezioro Niebiańskie) wypełniające krater wulkaniczny. W Mandżurii klimat cechuje się wyraźnymi porami roku – wilgotnym, gorącym latem i suchą, mroźną zimą. Mongolia Wewnętrzna stanowi część Wyżyny Mongolskiej wznoszącej się 1000 m n.p.m. pokrytej trawiastymi stepami. Region Sinkiang-Ujgur niemal w całości zajmuje piaszczysta pustynia Gobi charakteryzująca się ekstremalnymi różnicami temperatur (od +40°C latem do -40°C zimą).

Historia

Regiony należące to Chin Północnych charakteryzują się odrębną historią choć wspólne w ich dziejach jest fakt, że znajdowały się one pod panowaniem różnych państw. Region Ujgurski zamieszkany jest głównie przez muzułmańskich Ujgurów mówiących po turecku i kulturowo mających niewiele wspólnego z Chińskim narodem Han. Przez tereny te przebiegł Jedwabny Szlak i to wzdłuż niego rozwinęły się największe miasta regionu. W XVIII wieku został podbity przez Chiny. Po rebelii w 1865 roku przeciw panowaniu chińskiemu Sinciang znalazł się pod wpływami rosyjskimi. W 1881 roku Rosjanie wycofali się z tych terenów a tereny te ponownie stały się chińską prowincją. Od 1955 roku tworzą Autonomiczny Region Ujgurski. Tereny Mongolii Wewnętrznej w starożytności i wczesnym średniowieczu zamieszkane były przez koczownicze ludy mongolskie. W latach 1227-1234 Mongolia Wewnętrzna weszła w skład chanatu Czyngis-chana. Później wraz z objęciem władzy w Chinach przez mongolską dynastię Yuan została włączona do ich państwa. Po upadku dynastii tereny te ponownie znalazły się pod panowaniem ord mongolskim przeciw którym miał chronić odnowiony Wielki Mur Chiński znajdujący się na południowej granicy Mongolii Wewnętrznej. W XVII wieku ludy koczownicze zostały wyparte przez Mandżurów a tereny te włączone do ich państwa. Mandżuria zamieszkana była przez plemienne ludy koczownicze, z których w XI wieku wyłoniła się grupa zwana Dżurdżenami. Opanowali oni większość terenów dzisiejszej Mandżurii jednak w 1234 r. ich państwo zostało unicestwione przez Czyngis-chana. Na początku XVII wieku Nurhaczy zdołał ponownie zjednoczyć część Dżurdżenów i opanował północną Mandżurię. W późniejszych latach kontynuowali oni ekspansję i w 1644 roku podbili Chiny zakładając mandżurską dynastię Qing rządzącą aż do 1911 roku.
W pierwszej połowie XX wieku o tereny Mandżurii i Mongolii Wewnętrznej rywalizowały Rosja i Japonia. Po wojnie rosyjsko-japońskiej tereny te znalazły się pod panowaniem Japonii, która w 1931 roku utworzyła marionetkowe państwo Mandżukuo. Po II wojnie światowej tereny te znalazły się w obrębie Chińskiej Republiki Ludowej.

Sport i rekreacja

 • Plaże – najwięcej ich znajduje się w mieście Dailan, w prowincji Liaoning.
 • Narty – liczne ośrodki narciarskie w Mandżurii, szczególnie w okolicy Shenyangu, najpopularniejszy znajduje się w Wofoshan w okolicach Jiausiand.
 • Rejsy po rzekach – po rzece Amur (Heliongjiang) z Mohe do Heihe; wodne jaskinie w Parku Narodowym Benxi Shuidong.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 renminbi (RMB, potocznie yuan)
 • Wiza- wszyscy cudzoziemcy muszą uzyskać wizę wjazdową przed przybyciem do Chin, często nie jest wymagana od odwiedzających tylko Hongkong lub Makau.
 • Stolica – Pekin
 • Strefa czasowa – GMT + 8 godzin
 • Język urzędowy – mandaryński
 • Elektryczność – 220/240 V (wtyczki z dwoma lub trzeba bolcami)
 • Szczepienia – warto prowadzić ważność szczepień tych przeciw tężcowi i polio. Zaleca się szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Chiny Północne, Chiny - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  20°C
  opady:
  19.9 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  43°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:00
  zach. słońca:
  19:22
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.31°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  284°   21 km/h
  wsch. słońca:
  04:59
  zach. słońca:
  19:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.35°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  155°   12 km/h
  wsch. słońca:
  04:58
  zach. słońca:
  19:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.36°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  167°   16 km/h
  wsch. słońca:
  04:58
  zach. słońca:
  19:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   18 km/h
  wsch. słońca:
  04:57
  zach. słońca:
  19:26

Chiny Północne - klimat w Chiny

Wyszukiwarka wczasów